Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Mikołajki

MIKOŁAJSKI KLUB POEZJI

Nasz klub powstał z myślą o tych, którzy poezję kochają... i piszą... Spotykamy się, by rozmawiać o poezji, czytać własne wiersze.

 Biblioteka Miasta i Gminy Mikołajki

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach.

 Miejska Biblioteka

SPOTKANIA AUTORSKIE

Od 2003 roku biblioteka systematycznie zaprasza znanych autorów literatury dziecięcej, młodzieżowej oraz dla dorosłych.

 Biblioteka w Mikołajkach

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 polska czyta                               

W grudniu 1998 roku została założona w Warszawie przez Panią Irenę Koźmińską ( żonę ambasadora Polski w USA w latach 1994-2000 ) Fundacja „ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego” . ( Fundacja ściśle współpracuje ze swą amerykańską odpowiedniczką, Fundacją ABCXXI - Child Awarenesss Program for Poland, z którą ma tę samą misję.)

1 czerwca 2001 roku Fundacja rozpoczęła kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, znaną m.in. z reklam telewizyjnych („Tato czy ty umiesz czytać” i „Męskie rozmowy”), 14 filmów ze znanymi osobami czytającymi swym dzieciom, 10 krótkich filmów z bohaterami seriali czytającymi swym serialowym dzieciom, a także z licznych wywiadów i wypowiedzi telewizyjnych, radiowych i prasowych.

Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” ma zachęcić dorosłych do codziennego czytania dzieciom dla przyjemności, ponieważ w dzisiejszym świecie mediów tylko w ten sposób można wychować czytelnika. Chodzi tu zresztą nie tylko o kolejną przeczytaną książkę, ale o wspólnie spędzony czas, budowanie więzi i zaufania, możliwość pytań i odpowiedzi. Czytanie jest podstawową umiejętnością współczesnego człowieka.

Biblioteka Publiczna – oddział dla dzieci w Mikołajkach systematycznie popularyzuje głośne czytanie, opowiadanie baśni i legend dla najmłodszych. Od lat swoimi działaniami biblioteka uzupełnia domowe czytanie i stwarza wszystkim, bez wyjątku dzieciom, szansę na częsty kontakt ze słowem pisanym. Dzięki aktywnej i pełnej inwencji w działaniu oddział dla dzieci został uhonorowany Wyróżnieniem w Konkursie organizowanym przez Fundację ABC XXI na najlepiej przeprowadzoną Kampanię Społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2009/2010.

Myślą przewodnią naszej akcji są słowa Józefa Czechowicza :
„ Kto czyta – żyje wielokrotnie,
Kto zaś z książkami obcować nie chce –
- na jeden żywot skazany”.

Lektorami są ludzie z różnych środowisk zawodowych – spotkania nasze przebiegają w miłej i ciekawej atmosferze. Po krótkiej prezentacji lektora -  opowiada o sobie, o swojej pracy, następnie siedząc  w fotelu babuni” w otoczeniu dzieci czyta im opowiadanie, baśń lub fragment powieści w zależności od grupy wiekowej zaproszonych dzieci. Na koniec spotkania po krótkiej dyskusji między dziećmi a  lektorem, po opowiedzeniu swoich wrażeń żegnamy się wręczając osobie czytającej dyplom – PODZIĘKOWANIE. Dzieci dostają od lektora słodycze.

 


 

W dniach 30.05. – 5.06.2016 odbył się XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie uskrzydla”. Tegoroczną edycję akcji biblioteka Publiczna w Mikołajkach rozpoczęła wizytą przedszkolaków z „Bajkowego Domku”. W następnych dniach odwiedzały nas grupy: „Biedronki”, Pszczółki”, „Stokrotki”, „Muchomorki” i „Rybki” z Przedszkola Samorządowego „Promyczek” w Mikołajkach. Spotkania z maluchami upłynęły w miłej i wesołej atmosferze. Wyśmienity humor dopisywał każdemu z uczestników. Ukoronowaniem obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom był kiermasz książek podczas festynu z okazji Dnia Dziecka, który odbył się 4.06.2016 na pobliskim placu zabaw. Wszyscy wiemy że bezpośredni kontakt dziecka z książką w bibliotece ma ogromne znaczenie w jego rozwoju. Mamy nadzieję, że podobne spotkania zaowocują w przyszłości. Bo jak mówi przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.

 


„Cała Polska czyta w bibliotekach” pod takim hasłem przebiegał XIV ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

 

 


 

 

Miło nam poinformować, że po raz kolejny Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Mikołajkach – oddział dla dzieci otrzymała nagrodę w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2013/2014. To wspaniały świąteczny prezent.

 


 


XIII edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w ramach akcji
„Cała Polska czyta dzieciom” odbywała się pod hasłem „Czytanie mądra rzecz”. Ten Tydzień Głośnego Czytania rozpoczęliśmy kiermaszem książki na Dzień Dziecka.
W następnych dniach gościliśmy dzieci
z Przedszkola „Promyczyk” i „Bajkowy Domek” w Mikolajkach. Tradycyjnie w tych dniach odwiedzili nas uczniowie klas pierwszych, którzy uczestniczyli w imprezie czytelniczej  PASOWNIE NA PRZYJACIELA BIBLIOTEKI. Nowi przyjaciele biblioteki dostali pamiątkowe książeczki. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniach otrzymały zakładki do książek, reklamujące dzieła literatury polskiej i światowej, polecane przez Fundację ABC XXI, i słodką niespodziankę na koniec.

 

 

 


 

 

 

Trwająca od 1.06. do 1.06.2013  XII edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbywała się pod hasłem „Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja!”. W tych dniach odwiedzili nas uczniowie klas pierwszych i drugich szkoły podstawowej oraz dzieci z Przedszkoli „Promyczek” i „Bajkowy Domek” w Mikołajkach. Zaproszeni lektorzy czytali dzieciom wybrane fragmentu bajek i opowiadań. Tradycyjnie odbyło się PASOWANIE NA PRZYJACIELA BIBLIOTEKI jednej z klas pierwszych.

 


XI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” trwająca od 1 do 7 czerwca 2012, jak w latach ubiegłych tak i w tym roku zbiegła się VI Światowymi Dniami Bajki. 1 czerwca odwiedziły nas uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Baronowie, z którymi uczciliśmy Światowe Dni Bajki zagadkami słowno – obrazkowymi „Z bajką za pan brat” oraz wspólnym rozwiązaniem krzyżówki z hasłem „Cała Polska czyta dzieciom”. W następnych dniach gościliśmy dzieci z Przedszkola Samorządowego „Promyczek” w Mikołajkach, którym czytali zaproszeni przez nas lektorzy. Rozwiązywanie diagramów z hasłem, buszowanie wśród książek oraz śpiewanie piosenek przez dzieci towarzyszyły nam w naszych spotkaniach. I w tym roku zaprosiliśmy jedną z pierwszych klas na imprezę czytelniczą – uroczyste pasowanie na PRZYJACIELA BIBLIOTEKI. Nowi przyjaciele biblioteki dostali pamiątkowe książeczki z wierszykiem „Prośba książki”. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniach otrzymały kalendarzyki oraz zakładki do książek, reklamujące dzieła literatury polskiej i światowej, polecane przez Fundację ABC XXI, i słodką niespodziankę na koniec.


 X edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" zbiegła się z V Światowymi Dniami Bajki. W tych dniach w naszej bibliotece odbyły się spotkania z ciekawymi ludźmi połączone z czytaniem przez nich bajek i wierszyków dla zaproszonych przedszkolaków. Cykl spotkań rozpoczęła pani Stanisława Auksztulewicz czytając dzieciom „Bajki krasnoludków”. Ponadto książki czytali dzieciom zaproszeni goście: Danuta Jurszo, Emilia i Piotr Czudek, Halina Napieracz, Janusz Potaś, Jarosław Puszko. Urozmaiceniem spotkań były pogadanki oraz wspólne zabawy w zagadki oraz labirynty. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniach otrzymały zakładki do książek, reklamujące dzieła literatury polskiej i światowej, polecane przez Fundację ABC XXI, kolorowe naklejki i słodką niespodziankę na zakończenie spotkań. Tradycją się już staje zapraszanie w Tygodniu Czytania Dzieciom jednej z klas pierwszych na imprezę czytelniczą -uroczyste pasowanie na czytelnika Biblioteki Publicznej w Mikołajkach. Pierwszaki dostały pamiątkowe książki z kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” .

 


IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczęliśmy 30 maja 2010 na festynie z okazji Dnia Dziecka, którego byliśmy współorganizatorami, kiermaszem książek oraz zagadkowa krzyżówką z hasłem ,,Cała Polska Czyta Dzieciom’’. W następnych dniach gościliśmy dzieci z przedszkola oraz uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej. Dzieci słuchały fragmentów opowiadań czytanych przez zaproszonych lektorów, przy wspólnej zabawie rozwiązywaliśmy zagadkowe krzyżówki. Uroczyście w poczet czytelników biblioteki zostali przyjęci uczniowie klasy pierwszej b. W tym czasie ogłosiliśmy wyniki konkursu plastycznego ,,Moja karta płatnicza’’. Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży gościliśmy panią Annę Onichimowską. Wszystkim tym imprezom towarzyszyła barwna sceneria wykonana przez Koło Przyjaciół Biblioteki oraz wystawa książek z kolekcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom’’