NOC BIBLIOTEK 2019

Dnia 4.10.2019r. w godzinach od 18 do 23 w Bibliotece Publicznej w Mikołajkach odbyła się V Ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „ Znajdżmy wspólny język ‘’. Akcję honorowym patronatem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Biblioteka Narodowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. W czasie jej trwania w niekonwencjonalny sposób zachęca się do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Odsłoną specjalną Nocy był w tym roku „ Nocny Marek ‘’ poświęcony życiu i twórczości Marka Hłaski w 85 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci pisarza.

Spotkanie rozpoczęła pani kierownik Biblioteki Renata Gawlińska od powitania uczestników i odczytania listu krajowej koordynatorki akcji Noc Bibliotek pani Katarzyny Sołtan- Młodożeniec.

Następnie pani Katarzyna Włodarska przedstawiła ciekawostki o Marku Hłasce, omówiła jego relacje z kobietami i mężczyznami oraz zaprezentowała krótki życiorys pisarza. Znajomością sylwetki pisarza i faktami z jego życia wykazała się także pani Agnieszka Zawalich.

Potem pani Kazimiera Dąbrowska przeczytała obszerne fragmenty książki Marka Hłaski„ Piękni, dwudziestoletni ‘’,które ubawiły wszystkich do łez i okazały się najlepszą z możliwych biografią autora. Wywiązała się ożywiona dyskusja na temat życia w latach 50-tych i 60-tych i niektórzy uczestnicy spotkania z rozrzewnieniem wrócili we wspomnieniach do tamtych czasów.

Póżniej miał miejsce „ Flirt z Hłaską ’’- gra karciana z cytatami z prozy Marka Hłaski. Sprawdziła się jako świetna integracja czytelników w bibliotece i wyśmienita zabawa.

Nie zabrakło też kanapek, słodkiego poczęstunku oraz kawy i herbaty.

Wszyscy doskonale się bawili i zadeklarowali, że po poznaniu biblioteki od innej strony tej wyjątkowej Nocy, wrócą z przyjemnością w dzień. I w kolejne dni.

Katarzyna Włodarska