• The was a problem converting the source image.
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/narodowe czytanie

NARODOWE CZYTANIE 2019

Dnia 07.09.2019r. w czytelni Biblioteki Publicznej w Mikołajkach odbyło się NARODOWE CZYTANIE – ogólnopolska akcja czytania największych polskich dzieł literackich zainicjowana w 2012r.przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Czytanie zostało nazwane ,, narodowym ‘’,aby podkreślić jego powszechny i elitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Na początku pani Katarzyna Włodarska powitała zgromadzonych gości: przedstawicielkę Urzędu Miasta i Gminy w Mikołajkach panią Natalię Wrzosek, członków Mikołajskiego Klubu Poezji , Dyskusyjnego Klubu Książki oraz wszystkich przyjaciół Biblioteki, miłośników literatury i czytelnictwa.   Następnie pani Halina Napieracz przeczytała list specjalny, który Pan Prezydent Andrzej Duda wystosował do wszystkich biorących udział w tegorocznej akcji Narodowe Czytanie 2019.

W związku z tym, że Para Prezydencka zaproponowała do czytania w tym roku Nowele Polskie, szesnastu uczestników spotkania w Mikołajkach przeczytało wspólnie ,, Dobrą panią ‘’ Elizy Orzeszkowej oraz ,, Sachem ‘’ Henryka Sienkiewicza.

Wybrane utwory reprezentowały różne epoki i style, ale łączyło je to, że na stałe są wpisane w historię polskiej literatury.

Wszyscy zgromadzeni z przyjemnością przeczytali po fragmencie wybranych nowel i na nowo odkryli ich piękno, bogactwo i aktualność.

Na zakończenie pani Renata Gawlińska zaprosiła gości na kawę, herbatę i słodki poczęstunek.

Podczas degustacji pysznych ciast, wywiązała się dyskusja o czytanych lekturach i ich wciąż aktualnych, uniwersalnych treściach .

Po miło spędzonym przedpołudniu, każdy z uczestników spotkania stwierdził, że miło spędził czas i zadeklarował, że spotkamy się w przyszłym roku na kolejnym Narodowym Czytaniu.

Katarzyna Włodarska

{gallery}narodowe czytanie{/gallery}