Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Mikołajki

MIKOŁAJSKI KLUB POEZJI

Nasz klub powstał z myślą o tych, którzy poezję kochają... i piszą... Spotykamy się, by rozmawiać o poezji, czytać własne wiersze.

 Biblioteka Miasta i Gminy Mikołajki

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach.

 Miejska Biblioteka

SPOTKANIA AUTORSKIE

Od 2003 roku biblioteka systematycznie zaprasza znanych autorów literatury dziecięcej, młodzieżowej oraz dla dorosłych.

 Biblioteka w Mikołajkach

AKTUALNOŚCI

Zrozumieć Mazury

 

Dnia 6 czerwca 2019 roku o godz.18 w Klubie Czytelniczym ABC w Mikołajkach odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę Waldemara Mierzwy„Zrozumieć Mazury. Rzecz w 50 odsłonach.”- zbioru szkiców mazurskich, które autor przez 4 lata pisał i publikował na łamach gdańskiej „Pomeranii ‘’ i warszawskich „wSieci Historii”.

Książka ta skierowana jest do osób, które nie znają Mazur i życia ich mieszkańców lub chcieliby dowiedzieć się więcej na temat historii tego regionu.

Pan Mierzwa dokonał niemożliwego: odnalazł Mazurów, namówił ich, żeby opowiedzieli kim są, co robią i jak żyją. Podjął się zadania, które niektórzy od razu skazaliby na porażkę. On jednak cierpliwie, mozolnie i z niesamowitą determinacją dążył do wytyczonego sobie celu.

Przez półtorej godziny opowiadał on o tym, jak gromadził materiały do tej książki, jak udało mu się namówić rozmówców – bohaterów do zdjęć i zwierzeń oraz jak sam, poprzez odkrywanie nowych faktów z życia regionu i jego mieszkańców próbował „zrozumieć Mazury”.

Pan Waldemar Mierzwa to znakomity orator, który potrafi swoich słuchaczy zainteresować tematem, który jest mu bliski; opowiada z wielką pasją i bez wątpienia posiada ogromną wiedzę o tym terenie i jego mieszkańcach. Kilkadziesiąt zgromadzonych osób z zapartym tchem i wielkim zainteresowaniem słuchało tego, co ma do przekazania oraz z zaciekawieniem oglądało slajdy przygotowane przez autora książki.

To pięknie wydane dzieło ma 280 stron, twardą oprawę, ilustracje, indeks osobowy i nazw geograficznych oraz bibliografię.

Właścicielem Oficyny Wydawniczej „Retman”, która wydała tę pozycję jest sam pan Waldemar Mierzwa. Staraniem tego wydawnictwa ukazały się również inne pozycje promujące mazurskie krajobrazy, historię, ciekawostki i życiorysy ludzi tu mieszkających: „Miasteczko”, „Zasmakuj w Mazurach”, „Zasmakuj w Warmii”, „Księga Puszczy Piskiej”.

Nikt, kto przyszedł na to spotkanie, nie wyszedł rozczarowany i zawiedziony, a wręcz przeciwnie – wszyscy bardzo pogłębili swoją wiedzę o regionie, w którym żyją i z niecierpliwością czekają na kolejne, równie interesujące i dogłębnie przygotowane książki, z którymi pan Waldemar Mierzwa przyjedzie na promocję do naszego miasta.

 

                                                                                      Katarzyna Włodarska