Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Mikołajki

MIKOŁAJSKI KLUB POEZJI

Nasz klub powstał z myślą o tych, którzy poezję kochają... i piszą... Spotykamy się, by rozmawiać o poezji, czytać własne wiersze.

 Biblioteka Miasta i Gminy Mikołajki

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach.

 Miejska Biblioteka

SPOTKANIA AUTORSKIE

Od 2003 roku biblioteka systematycznie zaprasza znanych autorów literatury dziecięcej, młodzieżowej oraz dla dorosłych.

 Biblioteka w Mikołajkach

AKTUALNOŚCI

Spotkanie Mikołajskiego Klubu Poezji

 

Dnia 03.04.2019 r. w czytelni Biblioteki Publicznej miało miejsce spotkanie Mikołajskiego Klubu Poezji. Rozpoczęło się ono wręczeniem pani Renacie Gawlińskiej podziękowań za zaangażowanie w wydanie i promocję tomiku lokalnych poetów W teatrze życia”.

         Następnie panie: Krystyna Głodek, Maria Cudnik i Katarzyna Włodarska przeczytały swoje ostatnio napisane wiersze.

         Kolejnym punktem spotkania było przybliżenie życia poety kilku kolejnych generacji – okresu Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego, okupacji i lat powojennych – Leopolda Staffa.

         Krótką biografię przeczytała pani Danuta Jurszo, a kilka ciekawostek z życia i twórczości przygotowały panie Krystyna Włodarska i Kazimiera Dąbrowska.

         Później przyszedł czas na recytację wierszy Staffa. Wszyscy członkowie Klubu przygotowali po dwa jego utwory, w których autor wypowiada się w symbolicznych skrótach obrazowych lub zwartych sentencjach. Nie zabrakło też poezji nostalgicznej wyrażającej akceptację wszystkiego, co niesie ludzkie życie. Członków Klubu poruszył, fakt, że twórczość Staffa uczy człowieka, jak godzić się z tym, co trudne i na pozór nie do rozwiązania. Poprzez swoje wiersze potrafił on również oswoić nawet tragedię. A jak mówił Mieczysław Jastrun: „Tacy poeci zawsze są nam bliscy, nawet jak różnią się od nas w odczuwaniu życia jako całości”.

         Po chwilach wzruszeń, zadumy i uśmiechu przyszedł czas na rozstanie, ale tym razem krótkie, bo trzytygodniowe, kiedy to w Mikołajskim Klubie Poezji „gościć będzie” Jan Kasprowicz.

 

 Katarzyna Włodarska