DANE KONTAKTOWE

Biblioteka Publiczna w Mikołajkach

ul. Kolejowa 6,11- 730 Mikołajki

Premiera "Księgi Puszczy Piskiej"

14 czerwca, o godz. 17.00 w klubie czytelniczym ABC  mieszkańcy gminy Mikołajki mieli możliwość uczestniczenia w promocji "Księgi Puszczy Piskiej".

Organizatorami spotkania  byli: Centrum Kultury "Kłobuk", Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Mikołajkach oraz Oficyna Wydawnicza Retman.

Spotkanie poprowadził Waldemar  Mierzwa, jej redaktor, współautor i wydawca. Gościliśmy również jednego z autorów tekstów pana Mirosława Gworek z małżonką oraz autora zdjęć Krzysztofa Stasiaczka, którzy przygotowali przepiękne prezentacje multimedialne.

Księga Puszczy Piskiej” która ukazała się pod redakcją Waldemara Mierzwy jest trzydziestym tomem serii Moja Biblioteka Mazurska.

To pięknie wydana, bogato ilustrowana (prawie 200 ilustracji), ciekawie napisana opowieść o Puszczy Piskiej i jej mieszkańcach.

Wśród autorów tekstów są m.in. Zbigniew Chojnowski, Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk, Mirosław Gworek, Robert Kempa, Janusz Małłek, Waldemar Mierzwa, Kazimierz Orłoś, Ryszard W. Pawlicki, Dietmar Serafin, Daria i Piotr Sikorscy Łukasz Szymański, Marian Szymkiewicz, Krzysztof Worobiec i Tekla Żurkowska. Teksty o miastach okolic Puszczy napisali: Katarzyna Enerlich (Mrągowo), Mirosława Pałaszewska (Biała Piska), Marek Kaczmarczyk (Ruciane-Nida), Krzysztof Marusiński (Orzysz) i Dominik Krysiak (Mikołajki). Wśród autorów zdjęć m.in. Mieczysław Wieliczko i Krzysztof Stasiaczek.

Ze wstępu Waldemara Mierzwy:

„Księga Puszczy Piskiej jest dziełem dwudziestu autorów. Prawie wszyscy mieszkają w „piskich” lasach na co dzień, pozostali, jak ja, bywają w nich często. Każdy napisał o tym, co jest dla niego w Puszczy ważne, a że byli wśród nas ludzie wielu zawodów i zainteresowań, powstała Księga jakiej do tej pory nie było, barwna opowieść o wielkim lesie i jego mieszkańcach, miejscach i wydarzeniach, przyrodzie i architekturze, dziejach narodów, ludów i zwykłych ludzi.

Ponieważ większość zamieszczonych tu tekstów dotyka kilku aspektów życia Puszczy i w Puszczy zdecydowałem się na nietypową narrację, dającą możliwość rozpoczęcia lektury tej Księgi w dowolnym miejscu. O Puszczy opowiadają tu bowiem na równych prawach wszyscy autorzy tekstów, a także wielu jej dzisiejszych mieszkańców.

Tym, którzy chcieliby najpierw poczytać o swoich ulubionych miejscach, najbardziej interesujących ich wydarzeniach, ciekawych ludziach, którzy żyli tu dawniej i dzisiaj, oddajemy do dyspozycji indeksy: osobowy i nazw miejscowych. Księgę zamykają cztery opowieści o miastach leżących na obrzeżach Puszczy – Białej Piskiej, Mikołajkach, Mrągowie i Orzyszu.

Ich autorami są albo dzisiejsi mieszkańcy tych miast, albo osoby w nich urodzone. Jestem przekonany, że – obojętnie od której strony zaczniecie lekturę – przeczytacie tę Księgę od deski do deski. Jedyną bowiem rzeczą, na jaką na pewno zabrakło w niej miejsca jest nuda!"

Podczas spotkania można było zakupić „Księgę” w promocyjnej cenie!