Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Mikołajki

MIKOŁAJSKI KLUB POEZJI

Nasz klub powstał z myślą o tych, którzy poezję kochają... i piszą... Spotykamy się, by rozmawiać o poezji, czytać własne wiersze.

 Biblioteka Miasta i Gminy Mikołajki

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach.

 Miejska Biblioteka

SPOTKANIA AUTORSKIE

Od 2003 roku biblioteka systematycznie zaprasza znanych autorów literatury dziecięcej, młodzieżowej oraz dla dorosłych.

 Biblioteka w Mikołajkach

AKTUALNOŚCI

TEATR  PRZY STOLIKU

 

8.01.2018 godz.18.00

 

klub czytelniczy ABC

 

Aktorzy  Joanna Fertacz i Grzegorz Jurkiewicz

czytają sztukę

 

Arcydzieło  na śmietniku

 

Osiedle przyczep kempingowych, jakich wiele w Ameryce dla ubogich. To właściwie slums i społeczna degrengolada. Na jednym z nich, gdzieś w słonecznej i bogatej Kalifornii mieszka starzejąca się była barmanka Maud. Kiedyś, nie wiadomo kiedy, w sklepie ze starociami kupiła obraz, który po prostu jej się spodobał. Po latach okazuje się, że rzeczony obraz może być autorstwa ni mniej ni więcej, ale… samego Jacksona Pollocka, słynnego amerykańskiego przedstawiciela tzw. ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Do Maud zgłasza się ceniony ekspert w dziedzinie dzieł sztuki, aby ocenić wiarygodność autorstwa obrazu. Dochodzi do ciekawego zderzenia światów doskonale odrębnych – prostoty i wyrafinowania, spontaniczności i kalkulacji, szczerości i konwenansu, rodzące odwieczne pytanie o sens społecznego odbioru sztuki wysokiej: czy jej kryterium stanowi wiedza fachowa, czy też może opinia odbiorcy lokująca się w prostym, jakże banalnym stwierdzeniu wyrażonym w haśle: podoba/nie podoba.

Sztuka amerykańskiego dramaturga, napisana dość dosadnym, ale też nie pozbawionym słownego dowcipu językiem, miała swoją prapremierę w londyńskim Duchos Theatre z brawurową rolą Kathleen Turner w roli Maud.

 

Filmowa ekranizacja sztuki przyniosła aktorowi Edowi Harrisowi w roli Pollocka nominację do Oscara.